Maszyna pakująca

Proces pakowania produktów jest równie ważny jak sama ich produkcja. W końcu opakowanie jest jednym z ważniejszych elementów podczas wysyłki towaru do zamawiających. Pozwala nie tylko dobrze zaprezentować towar, ale często także odpowiednio podzielić, przygotowując go tym samym do sprzedaży ostatecznemu odbiorcy. Jednak jeśli pakowanie odbywa się ręcznie, jest procesem bardzo czasochłonnym i podatnym na pomyłki. Z tego właśnie powodu powstały maszyny pakujące, które zautomatyzowały całkowity proces produkcji. Dziś zastanowimy się nad tym, jak działają maszyny pakujące pionowe i gdzie szczególnie mogą znaleźć zastosowanie.

Maszyny pakujące – czym są?

Odpowiedź na to pytanie jest raczej oczywista – maszyny pakujące to, jak wspomnieliśmy, maszyny, które w sposób automatyczny i całkowicie zmechanizowany dokonują zapakowania rożnego rodzaju produktów. Oczywiście maszyny takie działają na zasadzie odpowiedniego oprogramowania, dzięki czemu bardzo precyzyjnie można określić ilość towaru, która ma być zapakowana. Maszyny pakujące dzielą się na dwa główne rodzaje, czyli maszyny pakujące poziome oraz pionowe. Już to rozróżnienie pozwala nam wyobrazić sobie podstawowe różnice między nimi, a także sposób, w jaki towar jest dostarczany do maszyny pakującej. Maszyny poziome wykorzystują do tego celu taśmy podające, natomiast pionowe – podajniki górne. Taki rodzaj podawania produktów pozwala także skategoryzować jakiego rodzaju gabarytowego produkty są pakowane w maszynach pracujących poziomo, a jakie w tych działających pionowo.

Maszyny pakowania pionowego – zasada działania

Maszyny pakujące pionowo wykorzystują w procesie pakowania specjalny dozownik, który przekazuje odpowiednią ilość produktów do pionowej rury, u dołu której formowana jest torebka lub inne opakowanie. Często taki dozownik nie jest w komplecie z maszyną pakującą, a wynika to z faktu, że dozowniki mogą różnić się wielkością. Należy zatem dokupić kompatybilny dozownik, który będzie spełniał oczekiwania konkretnej linii produkcyjnej. Wracając jednak do samego procesu pakowania na maszynie pionowej, to kiedy torebka jest już zapełniona odpowiednią ilością produktu, maszyna pakująca robi zgrzew pionowy i opuszcza folię. W kolejnym etapie automat pakujący formuje podwójny zgrzew pionowy, który jednocześnie zamyka napełnioną torebkę i formuje dno nowego opakowania. To oczywiście bardzo ogólny opis działania pionowej maszyny pakującej. Nowoczesne maszyny pakujące pionowo posiadają wiele udogodnień i opcji, które jeszcze bardziej przyspieszają proces pakowania, a także dodają do niego inne możliwości, dzięki którym opakowania są jeszcze szczelniejsze i bardziej wytrzymałe. Na przykład nowe modele maszyn pakujących mają opcję zgrzewania stałocieplnego, które jest niezbędne, aby pracować na foliach laminatowych.

Pakujące automaty pionowe mają jeszcze jedną ważną cechę, czyli szybką i duża regulację. Maszyny pakujące pionowo posiadają specjalny kołnierz, na którym formowana jest torebka, a jej szerokość wymaga zastosowania innego kołnierza formującego. Jeśli natomiast chodzi o długość opakowania, to ten parametr możemy generalnie regulować według uzgodnionej na początku zamówienia specyfikacji. Urządzenia pionowego pakowania nowej generacji oparte są również o działanie pneumatyczne. W jego skład wchodzi specjalny wał pneumatyczny, który umożliwia szybką wymianę rolki z folią pakującą.

Urządzenia pakujące pionowo – gdzie znajdą zastosowanie?

Zastanówmy się teraz przez chwilę, gdzie zastosowanie mogą znaleźć maszyny pakujące pionowo. Wspomnieliśmy już o ich specyfice, zatem nietrudno zgadnąć, że szczególnie przydatne są one w procesie pakowania produktów sypkich albo drobnych. I chociaż taka kategoryzacja może wydawać się bardzo wąska, to jednak jest wręcz przeciwnie. Maszyny tego typu idealnie wkomponowują się w branżę spożywczą przy pakowaniu produktów takich jak mrożone owoce czy warzywa, ryby, chrupki, popcorn, kukurydza, kasza, mąka, ale też kawa, herbata, cukier czy makarony. Świetnie nadadzą się także do pakowania produktów rolniczych, czyli trawy, nasion, torfu, ziemi czy paszy.  Podobnie jeśli chodzi o branżę wydobywczą czy chemiczną. W końcu pakuje się także kamienie, węgiel, pellet czy nawozy, granulaty, zaprawy albo różnego rodzaju kleje. Zatem zastosowanie maszyn pakujących pionowo jest przeogromne i warto z niego skorzystać.