paletyzacja

Systemy paletyzacji to rozwiązanie, które znajduje zastosowanie w rozmaitych gałęziach przemysłu. Zostało stworzone z myślą o zastąpieniu pracy rąk ludzkich przy realizacji żmudnych, niekiedy zbyt obciążających obowiązków. Zdając sobie sprawę z istotnej roli, jaką w procesie pakowania i transportowania produktów zajmują palety, przybliżamy Ci działanie systemu paletyzacji.

Pakowanie to etap pracy, który łączy firmy działające w różnych sektorach. Wieńczy zarówno proces produkcji, jak też dystrybucji towarów spożywczych, sprzętu elektronicznego, części motoryzacyjnych, farb i innych elementów wykończenia wnętrz. Dlatego wielu przedsiębiorców zainteresuje się systemem paletyzacji, który pozwala na zautomatyzowanie pakowania, przenoszenia, układania na paletach. Modernizacja linii technologicznej z wykorzystaniem robotów oferowanych przez firmę Madej-Pak znacznie podnosi komfort oraz wydajność pracy.

Czym jest paletyzacja?

Paletyzacja może być ręczna lub automatyczna. Wykorzystanie robotów w obszarze paletyzacji pozwoli odciążyć pracowników, a tym samym oddelegować ich do innych zadań. Odpowiednio dopasowane i zaprogramowane maszyny przygotowują produkty do magazynowania oraz transportu, z zachowaniem wszystkich środków ostrożności.

Systemy paletyzacji składają się z kilku elementów — robota głównego, chwytaków, przenośników, które pobierają i odkładają towar na miejsce. W zależności od stopnia zaawansowania oraz rozbudowania systemy mogą mieć komponenty dodatkowe, takie jak owijarki do foliowania czy stemple do etykietowania.

Paletyzacja przynosi wiele korzyści ekonomicznych oraz operacyjnych, o których przeczytasz w dalszej części naszego artykułu.

Zalety automatyzacji procesu paletyzacji

Zautomatyzowany system paletyzacji ma wiele zalet. Jest wyrazem troski nie tylko o wyniki przedsiębiorstwa, ale także zdrowie i komfort pracowników. Wśród korzyści, jakich możesz spodziewać się, rozbudowując swój park maszynowy o system paletyzacji, są również:

– ograniczenie strat podczas pakowania i przenoszenia towarów,

– wzrost efektywności produkcji,

– możliwość precyzyjnego planowania i przestrzegania terminów realizacji zleceń,

– szybsza realizacja zleceń.

Firmy, które decydują się na skorzystanie z automatycznych systemów pakowania, w tym poziomych maszyn  pakujących i pionowych maszyn pakujących, owijarek kartoniarek oraz systemów paletyzacji częściej niż pozostałe postrzegane są jako innowacyjny i wizjonerski partner w biznesie. Stały rozwój to duża zaleta dynamicznie działających firm. Warto więc w niego zainwestować.