zaklejony karton

Pakowanie produktów do opakowań kartonowych to ostatni z etapów produkcji. Później odpowiednio zabezpieczone kartony trafiają na palety lub są od razu gotowe do dystrybucji. W celu zaklejania kartonów stosuje się maszyny przystosowane do pracy z taśmą klejącą oraz specjalnym klejem. Mogą być one zintegrowane z kartoniarką, pracować samodzielnie oraz wchodzić w skład linii produkcyjnej. Wyjaśniamy, na czym polega ich działanie.

Jakie maszyny służą do zaklejania kartonów?

Proces pakowania produktów do kartonów może zostać zintegrowany z procesem zaklejania; procesy te mogą odbywać się także dzięki różnym maszynom. Wiele zależy od rodzaju linii produkcyjnej, zastosowanych maszyn pakujących, a także wielkości produkcji. W przypadku korzystania z nowoczesnej maszyny do pakowania zbiorczego, czyli tzw. case packera, cały proces przebiega szybko i pozwala uniknąć konieczności dostawiania dodatkowych urządzeń do linii produkcyjnej. Przekłada się to na efektywność procesu pakowania oraz pozwala zmniejszyć przestrzeń, którą zajmują wykorzystywane w przedsiębiorstwie maszyny. W przypadku korzystania z nowoczesnych kartoniarek zaklejanie opakowań kartonowych odbywa się z zastosowaniem kleju, który dozowany jest dzięki instalacji odpowiednich modułów. Innym rozwiązaniem jest korzystanie z zaklejarki. W tym przypadku mamy do wyboru urządzenia zintegrowane z linią produkcyjną lub działające samodzielnie w sposób automatyczny i półautomatyczny. Innym rodzajem zaklejarek do kartonów są zaklejarki ręczne, które ułatwiają rozwijanie taśmy klejącej oraz jej odcinanie.

Jak działają automatyczne i półautomatyczne zaklejarki do kartonów?

Automatyczna zaklejarka do kartonów przystosowana jest do składania górnych klap kartonów oraz ich zaklejania. W przypadku maszyn półautomatycznych proces składania klap kartonów odbywa się w sposób ręczny, a następnie następuje ich zaklejenie przez maszynę. W jednym i drugim przypadku proces zaklejania kartonów przebiega szybko i efektywnie, dzięki czemu opakowane w nie produkty są chronione w czasie transportu przed otwarciem. Maszyny służące do zaklejania kartonów to funkcjonalne i dopasowane do wielu opakowań rozwiązanie, które znacząco ułatwia proces pakowania. Można regulować je względem wielkości opakowania kartonowego, co sprawia, że doskonale sprawdzają się w przypadku pracy z pudełkami o różnej wielkości.