F1200

Trudno wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie zakładów produkcyjnych bez specjalistycznych maszyn. Jednym z elementów linii produkcyjnych są maszyny pakujące. Zaliczamy do nich m.in. maszyny pakujące poziome oraz maszyny pakujące pionowe, które znajdują zastosowanie podczas pakowania produktów sypkich np. mąki, cukru i ryżu. Wyjaśniamy, na czym polega działanie maszyn pakujących do produktów sypkich.

Jakie jest zastosowanie maszyn pakujących do produktów sypkich?

Każdego dnia mamy styczność z różnymi produktami sypkimi nie tylko z branży spożywczej. W celu ich prawidłowego opakowania najczęściej w zgrzewane, foliowe torebki lub worki, wykorzystuje się nowoczesne maszyny pakujące. Tak opakowane produkty trafiają do sprzedaży lub są dodatkowo pakowane do kartonowych opakowań jednostkowych i opakowań zbiorczych. Automatyzacja produkcji i związane z nią linie produkcyjne znacząco usprawniają funkcjonowanie przedsiębiorstw oraz pozwalają uniknąć błędów ludzkich, które skutkują m.in. zepsuciem się partii produktu. W przypadku spożywczych produktów sypkich maszyny pakujące są niezbędnym wyposażeniem każdej firmy – dzięki nim proces produkcji nie tylko przebiega szybko, ale także jest zgodny z obowiązującymi przepisami. W ofercie naszej firmy znajdują się maszyny pakujące pionowe, które znajdują zastosowanie m.in. w branży spożywczej, agrarnej oraz chemicznej.

Jak przebiega proces pakowania produktów sypkich?

Proces pakowania produktów sypkich można podzielić na trzy podstawowe etapy. Pierwszym z nich jest zgrzanie dolnej części foliowego woreczka, do którego odmierzana jest partia produktu. W ten sposób otrzymujemy szczelnie zamkniętą z jednej strony torebkę foliową. Następnym etapem jest napełnienie opakowania za pomocą specjalnego dozownika. Końcowym etapem jest zgrzanie górnej części napełnionego opakowania. Tak, w sporym uproszczeniu, przebiega pakowanie produktów sypkich. W zależności od rodzaju maszyny pakującej pakowanie może uwzględniać dodatkowe funkcje np. tworzenie opakowań stojących. Wielkość opakowań foliowych może być dowolnie dopasowywana do różnych rodzajów produktów, które schodzą z linii produkcyjnej.