paletyzacja

Paletyzacja jest procesem produkcji, który ma na celu ułatwienie i usprawnienie dystrybucji. Dzięki paletyzacji możliwe jest zabezpieczenia towarów przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz czynnikami, które mogą negatywnie wpłynąć na ich opakowanie np. wilgocią. W celu paletyzacji coraz częściej stosuje się nowoczesne systemy, które pozwalają wyeliminować udział czynnika ludzkiego w całym procesie. Dowiedz się więcej na temat paletyzacji.

Na czym polega proces paletyzacji?

Proces paletyzacji polega na ułożeniu na paletach towarów w opakowaniach jednostkowych lub zbiorczych. Uwzględnia on odpowiednie wykorzystanie dostępnej przestrzeni, a także zachowanie kształtu palety. Jest to jeden z końcowych etapów produkcji, który ma bezpośredni wpływ na przygotowanie towarów do magazynowania oraz transportu w celu ich dystrybucji do odbiorców. Systemy paletyzacji stanowią obecnie część linii produkcyjnej, a ich wysoka funkcjonalność pozwala na precyzyjne i zgodne z oczekiwaniami producenta układanie opakowań na palecie, która następnie zostanie zabezpieczona folią za pomocą owijarki.

Znaczenie paletyzacji jako procesu przemysłowego

Paletyzacja oraz depaletyzacja, które przebiegają bez zastosowania robotów, są procesami wyjątkowo czasochłonnymi. Z tego względu w większości zakładów produkcyjnych, od dłuższego czasu, stosowane są specjalne systemy paletyzacji, które zwiększają wydajność produkcji i pozwalają uniknąć nadmiernego obciążenia pracowników oraz popełnianych przez nich błędów. Zrobotyzowana paletyzacja znajduje zastosowanie w wielu branżach i może być wykorzystywana w celu przygotowywania do magazynowania oraz dystrybucji towarów w różnych opakowaniach. Sprawdza się m.in. w przypadku kartonowych opakowań jednostkowych oraz zbiorczych, a także produktów opakowywanych w worki. Co więcej, dzięki paletyzacji z wykorzystaniem zaawansowanych technologicznie urządzeń możliwe jest maksymalne wykorzystanie potencjału parku maszynowego i wyeliminowanie przestojów, które generują spore straty. Dzięki paletyzacji przedsiębiorstwo może także ograniczyć koszty związane z pakowaniem towarów oraz ich magazynowaniem i transportem. Korzystanie z nowoczesnych rozwiązań znacząco wpływa na renomę przedsiębiorstwa i jego pozycję rynkową, która przekłada się na osiągane zyski.