owijarka

Ułożone na paletach towary muszą zostać odpowiednio zabezpieczone poprzez owinięcie specjalnie przystosowaną do tego celu folią stretch. Ręczne owijanie palet jest nie tylko czasochłonne, ale także wiąże się ze zużyciem nadmiaru folii, dlatego coraz częściej proces ten wykonują maszyny. Dostępne na rynku owijarki cechują się różną budową i funkcjonalnością. Wyjaśniamy, jakie urządzenia służą do owijania palet i jakie są ich zalety.

Czym jest owijarka do palet?

Owijarka do palet jest urządzeniem niezbędnym w procesie paletyzacji. Służy ona w celu owinięcia ułożonych na palecie towarów folią lub specjalną siatką. Pozwala to na zabezpieczenie towarów przed uszkodzeniami mechanicznymi w czasie ich magazynowania i transportu. Dodatkowo dzięki owinięciu palety folią towar jest zabezpieczany przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. Owijarka jest urządzeniem niezbędnym w każdym zakładzie produkcyjnym, w którym przygotowane do dystrybucji towary układane są na paletach. Stanowi ona uzupełnienie linii produkcyjnej oraz może pracować niezależnie, co warto wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiednio modelu.

Jakie są rodzaje owijarek do palet?

W celu zabezpieczenia ułożonych na palecie towarów za pomocą folii stosuje się owijarki pionowe. Urządzenia te mogą być w pełni automatyczne lub półautomatyczne. Wybór rodzaju owijarki powinien uwzględniać m.in. wielkość produkcji. Najczęściej stosowanymi rodzajami owijarek są:

– owijarki ramieniowe,

– owijarki talerzowe,

– automatyczne owijarki pierścieniowe.

Każdy z powyższych rodzajów owijarek do palet cechuje inny mechanizm działania. Owijarki ramieniowe wyposażone są w ramię, które porusza się wokół nieruchomej palety, owijając ją folią. W przypadku owijarek talerzowych to paleta wprawiana jest w ruch za pomocą specjalnej podstawy tzw. talerza, na którym jest umieszczana. W obydwóch przypadkach dostępne są owijarki w wersji półautomatycznej i automatycznej. Innym rodzajem owijarki jest owijarka pierścieniowa, która cechuje się wyjątkową wydajnością oraz w pełni zautomatyzowanym działaniem.