gsp-45-evo-e1502960342666

Proces termoformowania polega na tym, by uzyskać określony kształt za pomocą podgrzewania i formowania. Najczęściej używa się do tego folii i arkuszy uzyskanych z granulek lub proszków. Na czym dokładnie polega ten proces? Jakie są jego zalety?

Proces termoformowania

Pierwszym etapem w procesie termoformowania jest podgrzanie tworzywa sztucznego, mogą to być na przykład polistyren, polipropylen, polietylen, poliwęglan, polichlorek winylu. Żeby to zrobić, należy je umieścić w przeznaczonej do tego ramie napinającej. Następnie wspomniane produkty przyjmują wybrany przez nas kształt. Dzieje się to dzięki ciśnieniu, które działa z zewnątrz. Gdy forma jest gotowa, przychodzi czas na drugi etap. Jest nim schładzanie. Stosuje się je, aby otrzymana forma się nie odkształcała. Należy wspomnieć, że tworzywo musi mieć określone parametry. Chodzi tutaj o wysoką odporność na rozciąganie i wydłużanie. Jeśli te warunki nie zostaną spełnione, proces termoformowania nie może się odbyć. Procesowi można poddać elementy różnej wielkości.

Kto stosuje termoformowanie?

Proces termoformowania stosowany jest w przeróżnych branżach. Wykorzystuje się go przede wszystkim na rynku opakowań żywności oraz AGD. Znalazł zastosowanie również w przemyśle samochodowym. Ze względu na to, że ma wiele możliwości zastosowań, stosuje się go w produkcji jednostkowej, jak i masowej skali wielkoprzemysłowej.

Czy to się opłaca?

Termoformowanie jest procesem, który generuje niewielkie koszty, co jest jego niewątpliwą zaletą. Wyróżnia go także uniwersalność, dlatego że używa się go przy wyrobach o dużych gabarytach, a także przy takich, których ścianki są cienkie. Oprócz tego maszyny są przystosowane zarówno do małoseryjnych, jak i wielkoseryjnych produkcji, więc dostosuje się do zmieniających się potrzeb. Warto jeszcze dodać, że produkcja przy użyciu termoformiarki będzie niezwykle wydajna, ponieważ używa się do niej form wielokrotnych.

Termoformowanie to jeden z wielu procesów produkcyjnych. Maszyny pakujące, owijarki czy zaklejarki do kartonów to urządzenia, które cieszą się równie dużą popularnością. Warto poświęcić uwagę każdej z nich osobno, by poznać sposoby ich działania, a także wybrać odpowiedni model w taki sposób, by praca była ekonomiczna, a przy tym efektywna.